Gminna Gala Sportu 2020 w Sławoszewku

Od trzech lat mamy okazję obserwować w naszej gminie  wydarzenie, które skupia w jednym miejscu wszystkich amatorów i sympatyków sportu. Gala Sportu 2020 -  bo o tym wydarzeniu mowa - odbyła się  1 lutego w Sali OSP w Sławoszewku.  
Należy podkreślić, że Gala Sportu powstała z inicjatywy grupy osób: Marka Łuczaka, Marka Jaskólskiego, Przemysława Frydrychowskiego, Ewy Pietrzak, Dariusza Szymańskiego i Lecha Hajdrycha, którzy od roku 2018 podejmują trud jej organizowania. Aktualnie w wydarzenie zaangażowani są również członkowie Sekcji Biegowej przy OSIR Kleczew, dla których uroczystość ta już na stałe wpisała się w roczny harmonogram planów sportowych. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew Pan Mariusz Musiałowski.
Podczas tegorocznej Gali cztery osoby nagrodzono statuetkami za propagowanie sportu wśród mieszkańców gminy Kleczew.
W gronie wyróżnionych była Beata Bednarek, która swoją przygodę ze sportem rozpoczęła od piątej klasy podstawówki, trenując siatkówkę na pozycji rozgrywającej. Podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku występowała w III-ligowej drużynie siatkówki kobiet „TUR” Turek. Od trzydziestu lat uczy wychowania fizycznego w kleczewskim Liceum Ogólnokształcącym. Jest propagatorką aktywnego stylu życia,  uczyła dzieci rytmiki w przedszkolach całej gminy, prowadziła zajęcia zumby, od wielu lat organizuje zajęcia aerobiku. Zaangażowana w rozwój sportu i kultury fizycznej. Od kilku lat  również biega.
Drugi doceniony przez organizatorów to Zdzisław Nowak, trener sekcji karate Klubu Sportowego Sokół Kleczew. Zaczynał od piłki ręcznej, w którą grał w Technikum Górniczym w Koninie i w czasie służby wojskowej. W tej dyscyplinie zdobył tytuł Mistrza Polski  z drużyną Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu. Na początku lat osiemdziesiątych zakochał się w karate, licencję instruktora Karate Shotokan ma od 1988 r., natomiast od 1992 r. uzyskał stopień mistrzowskiego wtajemniczenia II Dan. W Kleczewie trenuje od 1995 r. Jest znakomitym trenerem i wychowawcą młodzieży. Jego wychowankowie należą do czołówki krajowej, zdobywają medale na międzynarodowych turniejach, na Mistrzostwach Europy (np. Dania 2019 r.- 7 medali) i Mistrzostwach Świata ( np. Bratysława, 2019 r. – 9 medali).
Sebastian Śmiałek to kolejny sportowiec, któremu przyznano statuetką za propagowanie sportu w gminie Kleczew. Sebastian w wieku sześciu lat rozpoczął grę w piłkę nożną jako młodzik w Sokole Kleczew. Następnie występował w drużynie juniorów, z którymi wywalczył awans do Ligi Wielkopolskiej. W wieku 16 lat zadebiutował w drużynie seniorów z Aluminium Konin. W kolejnych latach jego kariery zawodniczej razem z drużyną wywalczył awans Sokoła do trzeciej ligi, w której obecnie gra.
Wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć Dariusza Szymańskiego. Karierę sportową rozpoczął w Szkole Górniczej od pchnięcia kulą i na tym polu odniósł wiele sukcesów. Między innymi wraz z drużyną trzykrotnie zwyciężył Letnią Spartakiadę na szczeblu wojewódzkim. Lekkoatletykę uprawiał w klubie Maraton Turek, gdzie również odnosił sukcesy. Bieganie rozpoczął w wieku 35 lat. Przebiegł już ponad 40000 km. Reprezentuje Kleczew w całej Polsce i poza jej granicami. Zaliczył około 130 biegów na dystansie 10 km, 24 biegi na 15 km, 52 półmaratony i 30 maratonów. Ukończył Bieg Rzeźnika (dystans 80 km) na trasie Komańcza-Cisna-Ustrzyki Górne. Kilka lat temu zainteresował się triatlonem. Na swoim koncie ma ½  Ironmana (pływanie – 1,9 km, jazda rowerem – 90 km, bieg – 21 km). Jest jednym z inicjatorów i organizatorów Memoriału Henryka Warwasa. Prężnie działa w Sekcji Biegowej OSIR Kleczew.
Popularyzatorom sportu pamiątkowe statuetki wręczali: Burmistrz Mariusz Musiałowski, Prezes Sokoła Kleczew Grzegorz Dobski oraz przedstawiciel Kapituły – Marek Łuczak.
Po wzniesionym toaście na cześć wyróżnionych, wszystkich zgromadzonych na Gali połączyła wspólna zabawa na parkiecie.

Tekst: Elżbieta Puchalska

Wróć